استقبال گردشگران از شهر باستانی آسوس در غرب ترکیه

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _شهر باستانی آسوس در غرب ترکیه پس از ثبت در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو از سوی گردشگران داخلی و خارجی مورد استقبال قرار گرفته است.

چناق‌قلعه / بوراک آکای / خبرگزاری آناتولی

شهر باستانی آسوس در استان چناق‌قلعه ترکیه که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای بندری در عصر باستان شناخته می‌شود، پس از ثبت در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

پرفسپر نجم‌الدین آرسلان، رئیس هیئت کاوش در شهر باستانی آسوس با اشاره به ثبت این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال گذشته گفت: “ما در سال ۲۰۱۴ اقدام به ارسال مدارک به یونسکو کردیم اما در آن زمان حمایتی از جانب ارگان‌های محلی انجام نشد”.

وی افزود: “با حمایت نمایندگان مجلس، رئیس اداره فرهنگ و گردشگری استان و همچنین استاندار چناق‌قلعه توانستیم در سال ۲۰۱۷ شهر باستانی آسوس را در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو به ثبت برسانیم”.

آرسلان در خصوص علل ثبت این شهر باستانی در فهرست یونسکو گفت: “یک علت وجود عبادتگاه آتنا در این منطقه است که قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد باز‌می‌گردد. این عبادتگاه از نظر معماری منحصر بفرد است. علت دوم افراد تاریخ‌سازی است که در این شهر باستانی زیسته‌اند. دانشجویان پلاتون به ویژه آریستوتولس به مدت ۳ سال در این شهر زندگی کرده‌اند و به مطالعات فلسفی پرداخته‌اند. سومین علت نیز وضعیت مناسب بقایای به جامانده از این شهر باستانی است”.

رئیس هیئت کاوش در شهر باستانی آسوس همچنین تاکید کرد که هدف بعدی این هیئت ثبت آسوس در فهرست دائمی میراث فرهنگی یونسکو است.