افغانستان مانع ورود پناهجوی اخراجی افغان از آلمان شد

پناه: رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند که یک پناهجوی افغان که به دلیل ارتکاب جرمی از آلمان اخراج و به کابل فرستاده شد، از سوی افغانستان ممنوع الورود و به آلمان بازگشت داده شد. چهار روز پیش (۸ ژانویه)، نخستین گروه از پناهجویان اخراجی افغان در سال جدید میلادی از آلمان به کابل رسید، اما بر خلاف دیگر بازگشت‌کنندگان، ورود یک پناهجوی ۲۳ ساله رد شد و او دوباره به آلمان رفت.

این مرد افغان در سال ۲۰۱۰ در آلمان درخواست پناهندگی داد و سپس با ارتکاب جرمی به زندان محکوم شد. بر پایه گزارش رسانه‌های آلمانی از جمله دویچه ویله، دولت افغانستان دلیل ممنوع الورودی این فرد را “بیماری روانی” او خوانده است، نه سابقه مجرمانه او. آلمان در سال ۲۰۱۶ موافقت‌نامه‌ای با کابل امضا کرد که بر مبنای آن، کسانی را که درخواست‌ پناهندگی شان رد می‌شود، به افغانستان باز گرداند. افراد آسیب پذیر شامل این توافقنامه نمی‌شوند. او اکنون در بازداشتگاهی در پایتخت باواریا به سر می‌برد و منتظر بازبینی پرونده‌اش است.

کشور آلمان اخراج پناهجویان افغان را از اواخر ۲۰۱۶ آغاز کرد. بر اساس آمارهای رسمی، در این مدت بیش از ۴۰۰ افغان در ۱۹ پرواز از آلمان به افغانستان اخراج شده‌اند. یکی از اخراج شدگان جوان ۲۳ ساله‌ای بود که پس از رسیدن به کابل در هتلی خودکشی کرد. هفت ماه پیش، یک مرد افغان که اخراج شده بود، دوباره به آلمان آورده شد و پناهندگی دریافت کرد.

هزاران غیرنظامی افغان که جنگ و خونریزی در چهل سال گذشته در کشورشان جریان داشته، در تلاش برای فرار از ناآرامی‌ها راه کشورهای غربی را در پیش‌ گرفته‌اند که رد شدن درخواست‌ شماری از آنها در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی، جنجال‌هایی را به دنبال داشته است.

دیدگاهی بگذارید