دریاچه وان، میزبان انواع مختلف پرندگان مهاجر

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _دریاچه وان در شرق ترکیه میزبان ۲۳۰ نوع از صدها نوع پرنده موجود در کشور است که در فصول مختلف به اطراف آن آمده یا از فراز پرواز و مهاجرت می‌کنند.

وان/مسعود وارول/علی احسان اؤزتورک/خبرگزاری آناتولی

تالاب دریاچه وان که یک سوم از تالاب‌های ترکیه را شامل می شود، میزبان ۲۳۰ نوع از صدها نوع پرنده موجود در کشور است که در فصول مختلف به اطراف آن آمده یا از فراز پرواز و مهاجرت می‌کنند. این دریاچه همچنین مقصد اتراق پرنده هایی مانند فلامینگو، اردک سرسفید، چوپ پا، نوک‌خنجری، حواصیل، سلیم طوقی وغیره است.

تالاب دریاچه وان در سال‌های گذشته به دلیل کم آبی و کاهش بارندگی خشک شده بود اما با افزایش بارش در طی امسال مجددا پاتوق پرنده هایی با رنگ ها و شکل های مختلف شده که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند.

دریاچه وان و تالاب آن در کنار اینکه با زیبایی های طبیعی خود، مکان جذابی برای گردشگران است، همچنین محیط مناسبی برای محققان و دانشمندان مربوطه نیز فراهم آورده است.

پروفسور لقمان اصلان، مدیر مرکز نگهداری و بازپروری حیوانات وحشی در دانشگاه «یوزینجی ییل» وان در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با اشاره به اینکه در حال تحقیق درباره تاثیر افزایش آب این دریاچه بر روی پرندگان هستند گفت: می توان حدود نصف ۴۵۳ نوع پرنده موجود در ترکیه را حوزه دریاچه وان مشاهده کرد.وی افزود: فلامینگوها نیز امسال ترجیح دادند به دریاچه «آک گؤل» مهاجرت کنند. این دریاچه هر ساله در تابستان خشک می شد اما امسال به دلیل افزایش آب در حوزه دریاچه وان، خشک نشد. درواقع با افزایش منابع تغذیه ای و امنیت آن، فلامینگوها ترجیح داده اند که به دریاچه «آق گول» مهاجرت کنند در حالی سال‌های پیش هیچ فلامینگویی در آن فرود نمی آمد.