شمار پناهجویان مسیر مدیترانه به اروپا به نصف رسید

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه_در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۷۴ هزار و ۵۰۰ نفر موفق به انجام فراری خطرناک از راه دریای مدیترانه شدند و خود را به کشوری در اتحادیه اروپا رساندند. شمار این افراد بسیار کمتر از شمار این دسته از پناهجویان در سال گذشته است. 🔸شمار پناهجویانی که از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸ از طریق دریای مدیترانه خود را به سواحل اروپا رسانده‌اند در مقایسه با دوره مشابه در سال پیش بسیار کمتر است.

طبق آمار سازمان ملل متحد، نزدیک به ۷۴ هزار و ۵۰۰ مهاجر و پناهجو از راه دریای مدیترانه خود را به اروپا رسانده‌اند. 🔹سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که تا میانه ماه سپتامبر آن سال حدود ۱۳۰ هزار مهاجر و پناهجو وارد اروپا شده بودند. شمار مهاجران و پناهجویان در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر بود. ه گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت که دفتر آن در ژنو است، حدود یک‌هزار و ۶۰۰ مرد، زن و کودک از آغاز ژانویه ۲۰۱۸ در راه پرخطر دریای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.

 

🔸سازمان بین‌المللی مهاجرت دلیل کاهش شمار مهاجران و پناهجویانی که مسیر دریای مدیترانه را به سوی اروپا انتخاب می‌کنند، سیاست‌های مهاجرتی سخت‌گیرانه بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا عنوان کرده، که از جمله شامل ممنوع کردن ورود کشتی‌های نجات اضطراری به بنادر ایتالیا می‌شود و نیز بستن راه بالکان که از میان کشورهای جنوب شرقی اروپا می‌گذرد.

محدودیت‌های دولت‌ها

🔹ایوونکا زاکوسکا، کارشناس غرب بالکان در سازمان بین‌المللی مهاجرت، می‌گوید که بالا رفتن شمار کسانی که از طریق دریا و زمین وارد یونان می‌شدند و اقامت درازمدت پناهجویان در مرکزهای مختلف پذیرش اولیه آن‌ها در کشورهای ترانزیت، باعث شد که مهاجرت ثانوی از مسیر غرب #بالکان، به‌ویژه از راه #آلبانی، مونته‌نگرو و بوسنی و هرزگوین افزایش پیدا کند.

🔸آمار نیز نشان‌دهنده گرایشی جدید است: در این میان اسپانیا شمار بیشتری پناهجو می‌پذیرد تا ایتالیا. در سال جاری تا کنون ۳۲ هزار مهاجر و پناهجو وارد اسپانیا شده‌اند. پس از آن #یونان با ۲۱ هزار و #ایتالیا با ۲۰ هزار نفر در فهرست کشورهایی هستند که امسال بیشترین تعداد مهاجر و #پناهجو وارد خاکشان شده‌ است. شمار مهاجران و پناهجویانی که در فاصله ژانویه تا نیمه سپتامبر وارد ایتالیا شده‌اند از سال ۲۰۱۴ تا کنون تا این اندازه نازل نبوده است.

🔹به گزارش سازمان بین‌المللی #مهاجرت، بیشتر افرادی که در سال ۲۰۱۸ از مسیر دریای مدیترانه به اروپا آمده‌اند از کشورهای آفریقایی تونس، اریتره و سودان بوده‌اند. بسیاری از آنان به کمک #قاچاقچیان تبهکار با قایق‌هایی ناامن راه دریای مدیترانه را طی می‌کنند.