مهاجرت ناگزیر حدود هزاران خانواده در لیبی

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد که به دلیل درگیری‌هایی اخیر در این کشور ۱۸۲۵ هزار خانواده ناچار به ترک منازل‌شان خود شده‌اند.

 

یوسف أبوبکر جلاله، وزیر مهاجرت و مسئول پناهجویان در دولت وفاق ملی لیبی در مصاحبه با خبرنگار آناتولی درباره درگیری‌های مسلحانه در طرابلس، پایتخت این کشور که از یک هفته گذشته تاکنون ادامه دارد، گفت: “۱۸۲۵ خانواده‌های در مناطق درگیری ناچار به ترک منازل‌ خود شده‌اند”.

وی با بیان اینکه نزدیک نیمی از آنها به خارج از طرابلس مهاجرت کرده‌اند، اظهار داشت:

“هلال احمر و سازمان بشردوستانه لیبی نیز برای ارسال کمک‌های لازم به این افراد تلاش می‌کنند. نگرانی نسبت به افزایش تعداد مهاجران به دلیل احتمال درگیری‌ در سایر مناطق وجود دارد”.

بنا به اعلام اداره رسیدگی به مجروحان طرابلس، در درگیری‌های چند روز گذشته میان گردان‌های وابسته به دولت آشتی ملی دست‌کم ۴۱ نفر کشته و ۱۲۸ نفر زخمی و ۸ نفر دیگر نیز مفقود شده‌اند.

لیبی پس از انقلاب ۱۷ فوریه ۲۰۱۱ با مشکلاتی همچون ناامنی و بحران سیاسی شدید مواجه بوده است. این کشور درحال حاضر دولت متمرکزی ندارد. لیبی دارای دو دولت مستقل به نام‌های «دولت آشتی ملی» با حمایت سازمان ملل و «دولت موقت» توسط پارلمان طبرق حامی ژنرال خلیفه حفتر در شهر البیضا در شرق این کشور تشکیل شده است.