واکنش لبنان به طرح اسرائیل برای آوارگان فلسطینی

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _وزیر امور خارجه لبنان با طرح آمریکا و اسرائیل برای اعطای شهروندی به آوارگان فلسطینی در کشورهای دیگر شدیدا مخالفت کرد.

بیروت/محمود گلدی/خبرگزاری آناتولی

جوبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان در مصاحبه با روزنامه جمهوریت این کشور ضمن مخالفت با طرح آمریکا و اسرائیل برای اعطای شهروندی به فلسطینیان در کشورهای دیگر اظهار داشت: همانگونه که به اشغال اراضی خود توسط اسرائیل‌ها پایان دادیم، در موضوع “طرح اعطای پناهندگی به فلسطینیان در کشورهایی که در آن حضور دارند” نیز موفق خواهیم بود.

وی در واکنش شدید به اظهارات یسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل مبنی بر طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اسکان دائمی فلسطینیان ساکن در کشورهای اردن، سوریه، لبنان و عراق گفت: موضوع سلب فلسطیینیان از حق خود برای بازگشت به سرزمینشان موضوع جدید نیست و به اظهارات آمریکا و اسرائیل در این موضوع عادت کرده ایم.

باسیل با اشاره به اینکه همیشه در این باره هشدار داده اند و آخرین آن نیز نشست دو روز پیش اتحادیه عرب بوده است، اظهار داشت: پس از قطع کمک مالی ایالات متحده به آژانس امداد و اشتغال سازمان ملل متحد (UNRWA) برای آوارگان فلسطینی درصدد اقدام مذکور هستند. اما اگر همه کشورهای جهان نیز از اعضای شهروندی به فلسطینیان در کشورهای که حضور دارند حمایت کنند نیز ما آن را نخواهیم پذیرفت.

وزیر اطلاعات اسرائیل با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود از طرح رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اسکان دائمی آوارگان فلسطینی در کشورهای اردن، سوریه، لبنان و عراق استقبال کرد.

گفتنی است، مسئله بازگشت آوارگان فلسطینی یکی از پیچیده ترین مسایل روی میز مذاکرات سازش میان اسرائیل و فلسطین بوده است. در حال حاضر ۵ میلیون و نهصد هزار فلسطینی در سرتاسر جهان آواره‌اند.

این درحالی است که در قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل به صراحت بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری‌شان و پرداخت خسارت به آنها و جبران برای اراضی آنهایی که تصمیم به بازگشت ندارند، تاکید شده است.

با وجود این قطعنامه سازمان ملل، اسرائیل به‌طور پیوسته از به رسمیت شناختن حق بازگشت پناهندگان فلسطینی طفره رفته و این حق را انکار می‌کند و کشورهای عربی نیز از جابجایی آنها در خاک خود خودداری می کنند.

علاوه بر این، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز کمک‌های مالی به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی ‘آنروا’ را به صورت کامل قطع کرد.