پناهجوی قاتل یک نوجوان آلمانی به هشت سال و نیم حبس محکوم شد

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _ دادگاهی در آلمان حکم عبدل د. را تحت تدابیر شدید امنیتی اعلام کرد. او پناهجویی است که چندین ماه پیش یک دختر ۱۵ ساله آلمانی به نام می‌یا را در شهر کوچک کاندل مقابل یک فروشگاه لوازم بهداشتی با ضربات چاقو به قتل رسانده بود.

قتل می‌یا، یک دختر نوجوان ۱۵ ساله‌ی آلمانی که در روز ۲۷ دسامبر سال گذشته میلادی در شهر کوچک کاندل (Kandel) بر اثر ضربات چاقو جان سپرده بود، بازتاب گسترده‌ای در آلمان در پی داشت و اعتراضاتی را در مورد سیاست‌های پناهجویی و پناهندگی در آلمان برانگیخته بود.

عامل این قتل پناهجویی به نام عبدل د. است که از سوی دادگاه مجرم شناخته شده و به هشت سال و نیم حبس محکوم شده است.

رأی دادگاه بامداد دوشنبه (۳ سپتامبر / ۱۳ شهریور) تحت تدابیر شدید امنیتی اعلام شد. دادستانی و شاکیان غیراصلی این پرونده خواهان ده سال حبس برای عامل این جنایت شده بودند.

 

 

دادستانی در کیفرخواست خود عبدل د. را متهم کرده بود که دوست دختر سابق خود را به دلیل «حسادت و انتقام‌گیری ناشی از تربیت فرهنگی خود» با ضربات چاقو به قتل رسانده است.

شک و تردید در مورد سن متهم

عبدل د. که احتمالأ شهروند افغانستان است در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ بدون مدارک شناسایی وارد خاک آلمان شد و به عنوان «پناهجوی نوجوان بدون همراه» درخواست پناهندگی کرد. مقامات اداره مهاجرت و پناهندگی او را به منطقه‌ای نزدیک شهر کاندل فرستادند و او در مدرسه این شهر با می‌یا آشنا شد.

می‌یا اما پس از مدتی این رابطه را قطع کرده و حتی از عبدل د. به پلیس به خاطر اذیت و آزار و تهدید شکایت کرده بود. این پناهجو نیز به خاطر انتقام گرفتن دست به قتل دوست دختر سابق خود زد.

او در زمان ارتکاب جرم گفته بود که ۱۵ سال دارد. از این رو محاکمه این پناهجو پشت درهای بسته انجام گرفت.

البته در مورد صحت اظهارات این پناهجو و سنی که ذکر کرده، تردیدهایی مطرح شد. کارشناسان در پی درخواست دادستانی و تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که عبدل د. در هنگام ارتکاب قتل دست کم ۱۷ سال و نیم سن داشته، ولی به احتمال قوی ۲۰ ساله بوده است.

دادگاه علی‌رغم اینکه تردید در مورد سن او به طور کامل برطرف نشد، به پرونده او بر اساس قوانین جزایی افراد زیر هجده سال رسیدگی کرد. در نتیجه حداکثر مجازاتی که ممکن بود برای او تعیین شود، ده سال حبس بود. درصورتی که سن او بالای ۱۸ سال تعیین می‌شد، دادگاه می‌توانست او را تا به ۱۵ سال حبس محکوم کند.

شهر کاندل در پی وقوع این حادثه پیوسته صحنه تظاهرات و گردهمایی‌های اعتراض‌آمیز بود که برخی از آن‌ها نیز با خشونت کشیده شد.