سفیر افغانستان: با دولت سوئد درباره توقف پس فرستادن پناهجویان گفتگو خواهم کرد

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _حملات طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت بر غیر نظامیان در افغانستان افزایش یافته است. دبیرکل کمیته سویدن برای افغانستان یکی از دلایل افزایش خشونت‌ها را برگزاری انتخابات پارلمانی می‌داند که قرار است تا یک ماه دیگر برگزار شود.

 

اندریاس ستیفانسون باور دارد که طالبان در حال حاضر در دو سوم خاک افغانستان مستقر هستند و در برخی مناطق حتی بیشتر از این قدرت گرفته‌اند.

-در برخی مناطق طالبان دولت سایه راه انداخته اند و پلیس و نظام قضایی دارند.

حمید هامی، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در سویدن، در گفتگو با بخش فارسی|دری رادیوی سویدن چنین اظهار نظر را مبالغه آمیز می‌داند و می‌گوید:

-طالبان حمایت مردم را با خود ندارند و حضور موقتی و دزدانه با داشتن حاکمیت دو موضوع جداگانه است و از هم تفاوت دارد.

در ادامه از حمید حامی پرسیده شده است که با افزایش خشونتها در افغانستان، موضع سفارت افغانستان در سویدن در مورد اخراج پناهجویان چه است؟ او در پاسخ گفته است که هفته آینده طی گفتگوهای که با مقامات سویدنی دارد، از دولت سویدن خواهد خواست تا فرستادن پناهجویان به افغانستان را متوقف کند. او گفته که امیدوار است حداقل پذیرش در حدی باشد که کشور فنلند تا کنون اقدام کرده است.

فنلند اخیراً با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان اخراج پناهجویان به افغانستان را متوقف کرده است.

دبیر کل کمیته سویدن برای افغانستان، گفته است که جدا از انتخابات پارلمانی دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث افزایش حملات و خشونتها شده است. از جمله او به برگزاری مذاکرات میان طالبان و ایالات متحده در قطر اشاره کرده است. به باور او طالبان در آستانه این گفتگوها تلاش دارند تا قدرت نمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *