تلاش یک پزشک ترک برای اطلاع‌رسانی درباره پناهجویان سوری

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه_محمد اوز، پزشک ترک مقیم آمریکا با انتشار تجربیات خود در زمینه درمان پناهجویان سوری، درصدد افزایش آگاهی عمومی نسبت به شرایط سخت زندگی آن‌هاست.

 

نیویورک/خبرگزاری آناتولی

دکتر محمد اوز، پزشک ترک مقیم آمریکا با انتشار تجربیات خود در زمینه مداوای پناهجویان سوری در اردوگاه‌های آوارگان، درصدد افزایش آگاهی عمومی نسبت به شرایط سخت زندگی این افراد است.

وی که از پزشکان مشهور در آمریکاست، با انشار ویدئویی در توئیتر خود اظهار داشته است:

“با کمک اداره مقابله با حوادث غیرمترقبه و هلال‌احمر ترکیه و فدراسیون صلیب سرخ جهانی به اردوگاه‌های شهروندان سوری در مرز دو کشور رفتم. سرنوشت بسیاری از آنان علی‌رغم مشکلاتی که دیده‌اند، الهام‌بخش بود. این سفر مرا متحول کرد”.

دکتر اوز در این ویدئو، همچنین تصاویر خبرگزاری آناتولی از جنگ سوریه و اردوگاه‌های آوارگان این کشور را منتشر کرده و گفته است:

“سه و نیم میلیون پناهجوی سوری در ترکیه هستند. بازدید از اردوگاه‌های آنها را از غازی‌عنتب آغاز کردیم. قبلا اصلا به اردوگاه‌ پناهجویان نرفته بودم و نمی‌دانستم که چه چیزی در انتظارم است. نخستین تجربه من در این زمینه میهمان‌نوازی آنان بود.

مقامات ترکیه هر آنچه را که از دست‌شان برآمده است برای آوارگان سوری انجام داده‌اند. با کودکانی که نقاشی می‌کردند حرف زدم. آنها همه چیزشان را از دست داده اند، اما از توانایی شان برای تحمل درد و رنج شگفت‌زده شدم.

سپس به اردوگاه‌های داخل خاک سوریه رفتم و از یک درمانگاه بازدید کردم. در آنجا شوکه شدم، چراکه امکانات کافی نبود و کولری وجود نداشت. در این اردوگاه ۱۱ هزار نفر زندگی می‌کردند، اما تنها یک پزشک وجود داشت”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *