بیش از ۶ میلیون شهروند افغانستان مهاجرت کرده‌اند

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _سیدحسین عالمی بلخی، وزیر مهاجران افغانستان اعلام کرد ۶.۵ میلیون نفر از شهروندان این کشور در خارج زندگی می‌کنند.

استانبول/خبرگزاری آناتولی

سیدحسین عالمی بلخی، وزیر مهاجران طی سخنان در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی برای افراد بازگشته از خارج گفت: حدود ۶.۵ میلیون شهروند ما نیز در کشورهای مختلف به سر می‌برند. از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۹.۲۸ میلیون نفر از آنها مهاجر به افغانستان بازگشته‌اند.

بنا به اعلام وزارت مهاجران افغانستان، وی در ادامه همچنین اظهار داشت:

«وزارتخانه ما با امکانات اندک به حدود ۱۶ میلیون شهروندی که به دلایل مختلف در داخل کشور خانه‌های خود را ترک کرده‌اند خدمات ارائه می‌کند.

در برخی کشورها با مهاجران خشونت می‌شود. مسئله مهاجرت جدا از روابط سیاسی کشورهاست. کودکان افغانستان در ایران بدون پرداخت شهریه به مدرسه می‌روند. مهاجران افغان بدون مشکلاتی مانند ابطال کارت اقامت در ایران می توانند به کشورمان رفت و آمد کنند.

اخراج اجباری مهاجران افغانستان از کشورهای اروپایی کاهش یافته است. دستاورد بزرگ ما تغییر پاسپورت پاکستانی شهروندان ما در کشورهای عربی به افغانستانی است. این امر با همکاری کشورهای میزبان انجام شده است.

با دولت ترکیه‌ درباره رسیدگی بهتر به مهاجران گفتگو کرده ایم. برای بهتر شدن اوضاع آنان، نمایندگی وزارت امور مهاجران پس از توافق رسمی با مقامات آنکارا در ترکیه گشایش خواهد یافت».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *