دانیال ریاضت: سیاست پناهجویی حزب چپ من را به این حزب علاقمند کرد

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _دانیال ریاضت که در دوره پیش توانسته بود تنها چهار سال پس از دریافت اقامت سوئد وارد پارلمان کشور شود، برای دومین بار از سوی حزب چپ به پارلمان راه یافته است. با او درباره دلایلش برای ورود به سیاست و اهدافش از حضور در پارلمان گفتگو کردیم.

 

در میان احزاب پارلمانی، حزب چپ بیشترین نماینده خارجی‌تبار را راهی پارلمان کرده است. یکی از این نمایندگان که برای بار دوم به پارلمان راه یافته، دانیال ریاضت است: من در سال ۲۰۰۰ و زمانی که کودک بودم، به همراه خانواده‌ام به سوئد آمدم.

او در نوجوانی با حزب چپ آشنا شده است و در بخش جوانان این حزب فعالیت کرده است و سرانجام به عنوان نماینده این حزب به پارلمان راه یافته است: اینکه حزب چپ سیاست‌های به نظر من مناسبی برای پناهجوها و همین‌طور ضد نژادپرستی داشت، باعث شد که من به این حزب علاقمند بشوم.

او منتقد سیاست مهاجرتی کنونی سوئد است و آن را غیرانسانی می‌نامد:

من متأسفم که سیاست مهاجرتی سوئد به این حد رسیده است که حقوق بشر را در نظر نمی‌گیرد.

این نماینده حزب چپ در چهار سال اخیر سخنگوی سیاست آموزش و پرورش حزبش بوده است. موضوع آموزش و پرورش همچنان از مسائلی است که دغدغه اصلی اوست: غیر از موضوع آموزش و پرورش، من به موضوع سیاست خارجی و همینطور مهاجرت علاقه دارم.

او معتقد است که پس‌زمینه خارجی او چندان مطرح نیست و بیشتر عقیده و ایدئولوژی اوست که اهمیت دارد.

به عقیده دانیال ریاضت، با وجود اینکه شغل او به عنوان نماینده پارلمان، نمی‌تواند تأثیرمستقیمی در سیاست خارجی سوئد بگذارد اما خواهد توانست تا صدای مردمی که تریبونی ندارند را از یک پارلمان به گوش بقیه برساند: می‌توانم با همکاری نمایندگان دیگر صدای مردمی باشیم که راه دیگری برای رساندن صدایشان به دنیا ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *