آغاز فصل دوشاب پزان در نوشهیر ترکیه

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _فصل دوشاب پزان در استان نوشهیر ترکیه که انگورهای باکیفت در آنجا پرورش می یابد، آغاز شد.

نوشهیر/بهجت آلکان/خبرگزاری آناتولی

فصل دوشاب پزان در استان نوشهیر ترکیه که انگورهای باکیفت در آنجا پرورش می یابد همه ساله در اواسط ماه سپتامبر آغاز می شود و روستاییان این منطقه به روش های سنتی این محصولات غذایی را برای سفره های زمستان آماده می کنند.

از تاکستان های نوشهیر بیش از ۱۱۰ هزار تن انگور با کیفیت برداشت می شود. کشاورزان برای برداشت این محصول شیرین در ساعات اولیه صبح آغاز به کار می کنند.

کشاورزان بخشی از انگور برداشت شده را برای خوردن در جعبه ها چیده و مابقی را در حوضچه های ویژه له می کنند و سپس آب انگور به دست آمده را ساعت ها در آتش هیزم می جوشانند.

این شیره لذیذ کم کم غلیظ و غلیظ‌تر می شود و به غلظت مطلوب می رسد. روستایییان دیگ هایی که دوشاب در آن آماده شده خالی کرده و مجدد آب انگور در آن می ریزند.

سلینا آیهان درباره تهیه شیره انگور گفت: در ساعات اولیه صبح به تاکستان رفته و با دقت انگورها را جمع آوری می کنیم. بخشی از آن را برای خوردن کنار گذاشته و مابقی را برای تهیه دوشاب آماده می کنیم و سرانجام پس از طی مراحل پرمشقت دوشاب لذیذ را برای سفره های زمستانی آماده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *