کارزار حقوق بشری برای ایران در زمان حضور روحانی در نیویورک

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _«کمپین حقوق بشر در ایران» روز پنج‌شنبه، ۲۹ شهریور، در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست تا در زمان حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در هفتاد و سومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، «به صورت مستقیم وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران را با او مطرح کنند».

در بیانیه کمپین حقوق بشر در ایران از دیپلمات‌ها خواسته شده تا «موارد بازداشت فعالین مدنی را که به صورت مسالمت‌آمیز فعالیت می‌کردند، وضعیت وکلای زندانی و سایر زندانیان سیاسی عقیدتی را با حسن روحانی مطرح کنند».

در بخشی از این بیانیه آمده است که کمپین از رسانه‌های بین‌المللی انتظار دارد که «مقام‌های ایرانی را در مصاحبه‌ها و کنفرانس‌های خبری با طرح سوال‌های مستقیم و صریح در مورد وضعیت حقوق بشر ایران پاسخگو نگه‌ دارند».

همچنین هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران، در گفت‌وگو با وب‌سایت این کمپین گفت: «در طول پنج سال گذشته روحانی با مخفی کردن خود در پس این موضوع که کنترلی بر قو‌ه‌ قضاییه ندارد و این قوه «مستقل» است، از بار پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در خصوص وضعیت بحرانی حقوق بشر در ایران شانه خالی کرده‌ است.»

اما به گفته آقای قائمی، «وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی با بازداشت فعالین و وکلا، یکی از عمده‌ترین ناقضان حقوق بشر در ایران به شمار می‌رود».​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *