سازمان همکاری اسلامی خواهان اقدام عملی سازمان ملل برای بازگشت آوارگان آراکان شد

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _سازمان همکاری اسلامی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست اقدامی عملی برای بازگشت آوارگان روهینگیایی به سرزمین هایشان انجام دهد.

نیویورک/ خبرگزاری آناتولی

سازمان همکاری اسلامی ضمن برگزاری نشستی جهت بررسی اوضاع سخت مسلمانان آراکان در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، از شورای امنیت این سازمان خواهان انجام اقدامی عملی برای بازگشت آوارگان روهینگیایی به سرزمین هایشان شد.

این سازمان طی بیانیه ای ضمن اشاره به برگزاری این نشست اعلام کرد که در آن شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی و کریستین شرانر برگنر نماینده سازمان ملل در امور میانمار نیز شرکت داشتند و به ریاست یوسف العثیمین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی برگزار شد.

حضار در این نشست از دبیر کل سازمان همکاری اسلامی خواستند هیئتی بلند پایه جهت دیدار و گفت‌وگو با مقامات میانمار در خصوص بحران مسلمانان آراکان تشکیل دهد. از مقامات میانمار نیز خواستند شرایط این دیدار و مذاکره را تسهیل کنند.

العثیمین طی سخنانی در این نشست با اشاره به دیدار از آوارگان روهینگیایی در اردوگاه کاکس بازار بنگلادش اظهار داشت که آنان خواهان بازگشت به خانه هایشان در صورت برقراری امنیت در منطقه هستند.

وی از مقامات میانمار خواست شرایط بازگشت داوطلبانه و امن آوارگان آراکانی را فراهم کنند.

گفتنی است ارتش میانمار از ۲۵ آگوست سال گذشته به بهانه «مبارزه با شبه نظامیان مسلح» حملات خود به منطقه آراکان در این کشور را آغاز کرده است. در این حملات هزاران غیرنظامی آراکانی جان خود را از دست داده‌اند، اما به علت ممانعت میانمار از هرگونه تردد در مرز این کشور با بنگلادش آمار دقیقی از تعداد قربانیان در دست نیست.

همچنین بیش از ۳۰۰ روستا توسط ارتش و بوداییان افراطی به آتش کشیده شده است. ده ها هزار مسلمان آراکان که از روستاهای خود فرار کرده اند تلاش می کنند به مناطق نسبتا امن رفته و یا از راه های غیرقانونی به بنگلادش برسند.

از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۸۴ درصد از جمعیت ۲ میلیونی مسلمانان آراکان در پی خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *