قدردانی آژانس «اونروا» از کمک ترکیه به آوارگان فلسطینی

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه_پیر کرینبول، کمیسر عالی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (اونروا) از کمک‌های ترکیه به آنان قدردانی کرد.

استانبول/خبرگزاری آناتولی

پیر کرینبول، کمیسر عالی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (اونروا) در مصاحبه با خبرنگار آناتولی گفت: علی‌رغم قطع کمک مالی آمریکا به «اونروا»، با رهبری ترکیه همبستگی و مشارکت سیاسی کشورها و سازمان‌ها ازاین آژانس افزایش یافته است.

وی همچنین اظهار داشت:

«زمانی که آنروا به دلیل توقف کامل کمک های مالی آمریکا تحت فشار قرار گرفت، ترکیه پیامی قوی به تمام جهان فرستاد. از تلاش برای حمایت از پناهجویان فلسطینی تشکر می‌کنم.

هر بار به ترکیه می آیم، احساس بسیار قوی و نگرانی در مورد مردم و پناهندگان این کشور را احساس می کنم. این امر برای آژانس اونروا بسیار مهم است».

آمریکا در ژانویه امسال کمک ۳۰۰ میلیون دلاری خود (از مجموع ۳۶۵ میلیون دلار) به «اونروا» را قطع کرد. این آژانس به حدود ۵.۹ میلیون پناهنده و آواره در کرانه باختری، نوار غزه، اردن، لبنان و سوریه کمک می‌‌کند. واشنگتن در اواخر اوت گذشته حمایت مالی از اونروا را کاملا متوقف کرد و باعث بروز بحران مالی در این نهاد شد.

از دیدگاه تحلیلگران، این اقدامات در راستای ایجاد فشار بر فلسطینیان برای موافقت با طرح «معامله قرن» آمریکا صورت می‌گیرد. بر اساس این طرح‌، قدس به اسرائیل واگذار می‌شود و آوارگان فلسطینی در دیگر کشورها، حق بازگشت به وطن‌شان نخواهند داشت. دولت فلسطین نیز تنها کنترل اراضی باقی مانده در کرانه باختری و نوار غزه را در دست خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *